Kolejny wpis z cyklu "wiem co jem". Tym razem słów kilka o quinoa, czyli komosie ryżowej.
Uprawiana była w górskich regionach Chile, Peru i Boliwii już ponad 5 tysięcy lat temu. Nazywana przez cywilizację Inków „matką zbóż”, dodawała sił starożytnym wojownikom. Wbrew swojemu przydomkowi komosa, podobnie jak gryka i amarantus, należy do grupy tzw. pseudozbóż, czyli roślin wytwarzających nasiona bogate w skrobię, lecz nie będących zbożami.
Quinoa wyróżnia się bardzo wysoką zawartością wartościowego białka. Nie zawiera przy tym glutenu, nadaje się więc dla osób z celiakią i będących na diecie bezglutenowej.
Oprócz białka, quinoa zawiera szereg innych, cennych dla zdrowia składników odżywczych. Jest bogatym źródłem manganu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi i fosforu, dlatego jej spożycie jest zalecane osobom z migrenowymi bólami głowy, cukrzycą i miażdżycą.
Nasiona komosy zawierają więcej tłuszczu niż ziarna zbóż, jednak tłuszcz ten stanowią głównie wartościowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, między innymi te z grupy omega-3, występujące przede wszystkim w rybach.
Nieoczyszczone nasiona komosy pokryte są saponiną- związkiem chemicznym o gorzkim smaku. Aby pozbyć się goryczki, należy je przed gotowaniem dokładnie opłukać. W tym celu umieszczamy nasiona w sicie o drobnych oczkach i przepłukujemy pod strumieniem zimnej wody, mieszając cały czas palcami. Jeśli zależy nam na wydobyciu charakterystycznego, orzechowego posmaku komosy, możemy pozostawić nasiona do wyschnięcia i przed gotowaniem podprażyć je przez ok. 5 minut na suchej patelni, na średnim ogniu, cały czas mieszając.
FASZEROWANE BAKŁAŻANY
Składniki (dla 4 osób):
- 2 bakłażany,
- 150 g quinoa,
- 8-10 suszonych pomidorów,
- garść(5-6) suszonych na słońcu moreli,
- 3-4 gałązek świeżego tymianku,
- oliwa,
- sól,
- świeżo mielony biały pieprz.
Wykonanie:
Przekrojone na pół i skropione oliwą bakłażany pieczemy przez około 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C, aż zmiękną. Międzyczasie gotujemy komosę ryżową zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pomidory i morele kroimy w paseczki i mieszamy z ugotowaną quinoa. Dodajemy posiekany tymianek, skrapiamy oliwą, doprawiamy solą i pieprzem. Powstałym farszem ostrożnie wypełniamy wydrążone bakłażany i zapiekamy przez 10 do 15 minut. Podajemy na ciepło lub na zimno. Możemy posypać startym serem grana padano.
ależ apetycznie wyglądają :)
OdpowiedzUsuńa jak smakują :D polecam :)
Usuńbakłażan i komosa, mniam! ;)
OdpowiedzUsuń